Turris Omnia je nyní v běžném prodeji!
Koupit

Open source

Otevřený hardware se svobodným operačním systémem založeným na OpenWrt

Výkon

Vysoce výkonný dvoujádrový procesor ARM na 1.6 GHz s výkonem blízkým PC

Bezpečnost

Bezpečná výchozí konfigurace, jednoduché nastavení a automatické aktualizace

Vlastnosti

Turris Omnia je dostupný v několika verzích.
Zde je seznam jeho nejdůležitějších vlastností:

CPU 1.6 GHz dvoujádrový ARM
RAM 1 GB DDR3
(volitelně 2 GB)
Úložiště 8 GB flash
LAN 5× Gbit port
WAN 1× Gbit port
SFP
USB 2× USB 3.0
Mini PCI Express
mSATA / mini PCI Express
Wi-Fi
(mini PCIe)
3×3 MIMO 802.11ac
2×2 MIMO 802.11b/g/n

Kromě toho má Turris Omnia slot pro SIM kartu, hodiny reálného času (RTC) zálohované baterií, kryptočip pro bezpečné generování náhodných čísel, stmívatelné RGB diody a další.

Diagram základní desky Turris Omnia

Automatické aktualizace

Chybějící aktualizace jsou bezpečnostním problémem většiny domácích routerů. Omnia nabízí automatické aktualizace základu systému routeru po celou dobu jeho životnosti.

Více

Jedním z největších bezpečnostních problémů v dnešních routerech je fakt, že je v nich zastaralý firmware. Domácí router je ale také počítač, který se příliš neliší třeba od Vašeho notebooku, a nové zranitelnosti se objevují neustále. Stačí si představit počítač, který nikdo několik let neaktualizoval. S Turrisem Omnia jsme se rozhodli toto změnit. Systém routeru se po celou dobu jeho životnosti automaticky aktualizuje. Aktualizace probíhají na pozadí a pokud chcete, můžete o nich být informováni.

Svoboda

Omnia používá operační systém založený na OpenWrt. To znamená, že máte zařízení s otevřenou Linuxovou distribucí a můžete s ním dělat cokoliv, co byste dělali s normálním Linuxovým serverem.

Více

Omnia používá operační systém založený na OpenWrt. To znamená, že máte zařízení s otevřenou Linuxovou distribucí a můžete s ním dělat cokoliv, co byste dělali s normálním Linuxovým serverem. Jednoduše můžete instalovat další software, od základu měnit konfiguraci atd. Nijak Vás neomezujeme v tom, co s Omnií chcete dělat. Naopak, všechny zdrojové kódy jsou veřejné a budeme rádi, když i Vy budete sdílet svá vylepšení na GitHubu.

Vysoce propustná síťová konfigurace

Vnitřní uspořádání síťového zapojení Turrisu Omnia je mezi domácími routery unikátní. S využitím tří gigabitových ethernetových linek dosahuje lepšího výkonu a nabízí více možností nastavení.

Více

Vnitřní uspořádání síťového zapojení Turrisu Omnia je mezi domácími routery unikátní. Protože procesor, který je jádrem Omnie, nabízí tři gigabitové linky, rozhodli jsme se je plně využít. Proto má Omnia oddělený WAN port a switch, který se stará o ostatní LAN porty, je navíc připojen pomocí dvou gigabitových linek. Díky tomu můžete využívat gigabitovou rychlost plně duplexního režímu při forwardování mezi WAN a LAN. Také lze oddělit jeden LAN port pomocí VLAN a vyhradit mu vlastní gigabitovou kapacitu bez omezování provozem na ostatních portech.

Sdílené síťové úložiště

Každý router s USB portem může být použit jako sdílené síťové úložiště (NAS). Většina routerů ale není schopná nabídnout dostatek výkonu pro využití plné rychlosti připojeného disku.

Více

Každý router s USB portem může být použit jako sdílené síťové úložiště (NAS). Většina routerů ale není schopná nabídnout dostatek výkonu pro využití plné rychlosti připojeného disku. Turris Omnia má dva USB 3.0 porty a výkonné CPU, takže může nabídnout výkon, který je srovnatelný s dedikovanými NAS úložišti, čímž šetří peníze za provoz dalšího zařízení.

Virtuální server

Omnia obsahuje vestavěný virtuální server, který můžete použít na svůj software bez rizika poškození základního systému.

Více

V moderních serverech se často setkáváme s virtualizačními technologiemi. Pomáhají organizovat nainstalovaný software a oddělují důležité systémy od těch méně důležitých. S množstvím RAM a výkonem, který Turris Omnia nabízí, jsme se rozhodli přidat přednastavený virtuální server přímo do základu systému. Ten se chová jako další počítač připojený do LAN a můžete v něm spustit jakoukoliv distribuci Linuxu - třeba i Ubuntu nebo Debian. Experimentování s novým softwarem je tak snadné a bezpečné.

1 až 2 GB RAM

Omnia má mnohem více paměti RAM než běžné SOHO routery. To Vám dává možnost využít ji pro mnohem více věcí.

Více

Většina domácích routerů nemá více než 128 MB RAM. A upřímně, pro plnění jejich hlavní úlohy to vcelku stačí. Pokud ale chcete provozovat webový server, DLNA a virtuální server, určitě se Vám bude hodit paměti více. Proto má Turris Omnia 1 GB (volitelně až 2 GB) RAM, čímž se přibližuje spíše malému serveru než obyčejnému routeru.

SFP konektor

I pokud máte optické připojení až do domu, připojíme Vás bez nutnosti dalšího zařízení.

Více

Páteřní sítě současného Internetu jsou takřka bezvýhradně tvořeny optickými vlákny. Tato technologie se dnes ale často používá i na lokální přípojky a může vést až k vám domů (FTTH, Fiber To The Home). Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají tento typ připojení, Omnia může plně nahradit zařízení, která Vám připojení zajišťovala doteď, stačí vložit správný SFP modul.

Záložní připojení

Pracujete často z domova a potřebujete, aby Vám stále fungovalo internetové připojení?

Více

Pracujete často z domova a potřebujete, aby Vám stále fungovalo internetové připojení? S Omnií můžete pomocí USB nebo miniPCIe LTE modemu - Omnia nabízí slot pro SIM kartu pro případ, že není přímo v modemu - vytvořit záložní přípojení. Jednoduše pak můžete nastavit aktivaci záložního přípojení v situaci, kdy hlavní připojení není dostupné.

Honeypoty

S Omnií můžete aktivity síťových útočníků sledovat z pohodlí svého domova.

Více

Internet je plný útočníků. Alespoň to často slýcháme od expertů a z médií. Pokud byste si to chtěli ověřit bezpečně na vlastním routeru, máme řešení. Na našich serverech provozujeme tzv. honeypoty, které simulují napadnutelný systém. Omnii můžete snadno nastavit tak, aby se určitý provoz přesměroval do honeypotu a Vy pak můžete snadno sledovat, o co se útočník pokoušel, protože se všechny jeho akce zaznamenávají. Toto řešení je navíc naprosto bezpečné, protože je honeypot u nás a ne na Vašem zařízení.

Kryptočip

Nedostatek entropie může být bezpečnostní slabinou. Proto má Omnia speciální kryptočip.

Více

Generování náhodných čísel je pro kryptografii velmi důležité. A aby byla čísla opravdu náhodná, potřebujete dobrý zdroj náhodnosti (tzv. entropie). Mnohokrát bylo ukázáno, že embedded zařízení jako právě domácí routery nemají dostatek zdrojů entropie, což se může stát bezpečnostní slabinou. Právě kvůli tomu jsme do Omnie přidali speciální čip, který slouží jako kvalitní zdroj entropie.

RTC zálohované baterií

Pro kryptografii je informace o čase velice důležitá a když chybí, může to být problém.

Více

Při používání kryptografických metod je důležité mít informaci o přesném času. Bez ní není možné správně ověřovat elektronické podpisy, protože mají všechny certifikáty omezenou délku platnosti. To platí pro HTTPS certifikáty i pro DNSSEC. Proto je na Omnii čip hodin reálného času (RTC) zálohovaný baterií, díky čemuž je správný čas zachován i po výpadku napájení. Takto je možné zabránit typu útoků, které využívají špatně nastaveného systémového času.

Stmívatelné RGB LED

LED jsou u routeru důležitým zdrojem informací. V noci už ale tak skvělé být nemusí.

Více

Každý zná určitě aspoň jedno zařízení s nepříjemně jasnou stavovou diodou, kterou nelze vypnout a která v noci člověka téměř oslepuje. I my máme tuto zkušenost a proto jsou všechny LED na Omnii stmívatelné. Dokonce je možné nastavit svou preferovanou barvu nebo LED kompletně přeprogramovat. Tak je můžete například vypínat na noc nebo je využít pro celou řadu inovativních aplikací.

8 GB flash

Turris Omnia má o dva řády více paměti flash než běžné routery.

Více

Běžné domácí routery mívají 4 - 32 MB paměti flash. Obvykle je to postačující, ale pokud chcete instalovat další software, můžete rychle narazit na hranice této kapacity. Kvůli tomu má Omnia 8 GB paměti flash - několiksetkrát více. S touto kapacitou můžete bez problému nainstalovat obrovské množství aplikací a stále Vám nějaké místo zbyde.

Rozšířitelnost

Omnii můžete využít nejen k připojení k Internetu, ale i mnoha dalším účelům.

Více

Omnii můžete využít pro širokou škálu účelů. Zařízení můžete používat třeba jako DLNA server, přidat DVB-T tuner a sdílet s počítači v sítí televizní vysílání nebo přidat zvukovou kartu a Omnii využít jako internetové rádio. Mnoho těchto scénářů máme zdokumentovaných a návody Vám dáme k dispozici. Máme i návod, jak z routeru pomocí webové kamery udělat jednoduchý alarm proti zlodějům, který Vám bude sám e-mailem zasílat fotografie.

mSATA

Pokud chcete mít v Omnii extra rychlé úložiště, připojte SSD přes rozhraní mSATA.

Více

Mnoho routerů umožňuje rozšířit svou kapacitu pomocí USB disku. Ačkoliv to může ve většině případů stačit, představte si, že Vám běží server z disku připojeného přes USB. Pokud tedy chcete opravdu rychlé úložiště, které bude přímo v zařízení, můžete využít mSATA port ve vyšší verzi Turrisu Omnia. Stačí, když do něj zapojíte levný mSATA disk a jste hned o krůček blíž k opravdovému serveru.

Wi-Fi

Turris Omnia má dvoupásmovou Wi-Fi s 802.11ac a 802.11b/g/n.

Více

Věříme, že pokud chcete dosahovat opravdu vysokých rychlostí připojení, drátové sítě jsou stále to nejlepší řešení. I přesto je bezdrátová sít pro většinu uživatelů nezbytná a my v ní chceme nabídnout nejnovější technologie bez kompromisů. Proto disponuje Turris Omnia dvoupásmovou Wi-Fi s 3×3 MIMO 802.11ac pro rychlé připojení a 2×2 MIMO 802.11b/g/n pro starší a nenáročná zařízení.

O nás

Turris Omnia jsme vytvořili na základě našich zkušeností s vývojem routeru Turris, výkonného a bezpečného domácího routeru, který byl využit pro projekt bezpečnostního výzkumu sdružení CZ.NIC.

CZ.NIC je neziskové sdružení spravující českou národní doménu nejvyšší úrovně .CZ. Silně věříme v open source a snažíme se, aby všechny naše produkty byly otevřené. Kromě hardwaru vyvíjíme také síťový software (BIRD, KNOT DNS) a jsme aktivní v internetové komunitě (IETF, ICANN, RIPE NCC a další).

Koupit Turris Omnia

Router Turris Omnia (ve verzi 1 GB a 2 GB) můžete zakoupit v těchto e-shopech:

  • Alza.cz
  • Amazon.de
  • CZC.CZ
  • Mall.cz
  • Mironet

Regionální prodejci:Máte-li zájem o distribuci:

  • Discomp.cz
  • ASBIS CZ
  • i4wifi

Kontakty

Než nám napíšete, zkuste se podívat, jestli nenajdete odpověď v dokumentaci nebo případně na fóru.

Emailové adresy